Kdo je CHIT? (A kdo je BERT?)

Chit z Temné jeskyně a Bert jsou jeden a ten samý pes. A ne ledajaký pes, nýbrž labradorský retriever. Narodil se v chovatelské stanici v únoru 2010 a sotva se postavil na nohy, začal se řídit dle životního motta všech retrieverů:  

Kdo nenosí, není pes! Hoď, hoď, hoď!

Aportování jsme ho skutečně učit nemuseli. Cokoliv jsme odhodili, zahodili či ztratili nám obratem přinesl zpět. Klacek, míček, šišku, plevel, ponožku, kapesník, bačkoru... Záhy jsme začali s prvním výcvikem. Poté co Bertík pochopil, kde se dělají a kde nedělají loužičky a jiné psí produkty, přišly na řadu základní povely jako Sedni, Lehni, K noze, Zůstaň. Toto všechno se naučil rychle a s nadšením.

Tím ovšem naše amatérská domácí psí školka vyčerpala všechno učivo a bylo třeba se poohlédnout po pořádné psí škole. V době, kdy Bertovi bylo 6 měsíců, jsme tedy začali prozkoumávat cvičáky v Praze a okolí. Nejvíc se nám zalíbily lekce od Haf bez Obav. Bertík zde vypiloval základní poslušnost a začal se seznamovat s loveckým výcvikem.

Později jsme postoupili na vyšší stupeň loveckého výcviku a v současné době navštěvujeme Lovecký výcvik Zuzky a Viktora Veselých a Výcvik retrieverů v Neuměřicích. A jak to Bertovi jde, se dočtete v sekci Úspěchy.